KAZUS.AT.UA - умисне заподіяння користі

Юридичне чтиво

Головна » Статті » Порівняльне право

Основні правові системи світу за Рене Давидом
Рене Давид (фр. David Rene; 1906 — 1990) - французький вчений, один з найвизначніших вчених-компаративістів, а також найбільший світовий спеціаліст з юридичної географії - відносно нової комплексної науки.
З 1945 по 1990 рік професор Рене Давид працював у Паризькому університеті. Крім того, Давид читав лекції в багатьох інших університетах по всьому світу, від Тегерана до округу Колумбія.
Підготовка проектів кодифікації цивільного законодавства африканських держав Ефіопії та Руанди - також важлива частина практичної діяльності Рене Давида.
Але світову відомість французькому вченому принесла монографія "Основні правові системи світу", яка була написана 1964 року, але й на сьогодні являється актуальним та визначним дослідженням правових систем, яке багато в чому визначило темп та напрямок розвитку усієї науки порівняльного правознавства. Книга "Основні правові системи світу була перекладена на вісім європейських, а також на турецьку, перську та китайську мови.
На початку книги "Основні правові системи світу" Рене Давид визначає предмет, метод та основні принципи і завдання порівняльного права, а основна частина присвячена міжнародним правовим системам, їх класифікації, історії зародження та розвитку.
Рене Давид наводить цитату німецького юриста: "Три слова законодавця - і цілі бібліотеки стають макулатурою", однак французький вчений робить акцент на тому, що, незважаючи на зміну правових норм, правові системи залишаються сталими. Виходячи з цього, Рене Давид визначає основою для існування національної правової системи структурний взаємозв'язок норм, терміни, котрі в них використовуються, засоби, що використовуються задля фіксації норм і їх погодження одна з одною. Отже, правову систему формують не власне норми, котрі змінюються від одного розчерку пера, а вказані вище сталі конструкції. Тому в своєму дослідженні правових систем Рене Давид звертає першочергову увагу саме на ці стійкі елементи, а не на зміст норм. "Самі норми можуть бути безмежно різноманітними, однак способи їх творення, систематизації, тлумачення демонструють наявність деяких типів, котрих не так вже й багато".
Виходячи з цих суджень, Рене Давид групує правові системи в сім'ї.
За Рене Давидом, основними правовими системами світу являються романо-германська, сім'я загального права (common law) та сім'я соціалістичного права. Романо-германська правова сім'я об'єднує правові системи, сформовані на основі римського права. Основою правових систем романо-германської правової сім'ї являється норма права, виражена в нормативних актах, основними з яких з дев'ятнадцятого століття являються закони. Юридична наука в країнах романо-германської правової сім'ї в першу чергу направлена на досягнення відповідності правових норм нормам моралі і справедливості, тоді як питаннями управління, правосуддя і застосування права займаються переважно практикуючі юристи. Виникла романо-германська правова сім'я у Європі в результаті діяльності університетів латинських та германських країн. Внаслідок колонізації романо-германська правова система розповсюдилася далеко за межі Європи (насамперед у країнах Латинської Америки), де вона отримала нові специфічні риси, однак загальна її структура лишилася такою ж, як в Європі.
Основою сім'ї загального права слугує правова система Англії, котра заснована на прецеденті, тобто на судовому рішенні в окремій справі, котрий в подальшому стає за аналогією обов'язковим у всіх типових випадках. Недарма Рене Давид називає загальне право правом, "створеним суддями". Окрім Великобританії, до сім'ї загального права відносяться правові системи англомовних країн - США, Канади, Австралії, Нової Зеландії. Французький компаративіст визначає значну залежність історичного розвитку загального права від королівської влади.
Рене Давид наголошує на історичному взаємозв'язку романо-германської правової системи та системи загального права, котрі він умовно об'єднує поняттям "буржуазне право". Спільними рисами двох систем являються ідеї індивідуалізму, лібералізму, а також поняття суб'єктивних прав. З часом роль закону в правовій системі загального права зростає, що ще більше зближує дві правові сім'ї.
Третьою основною сім'єю за Рене Давидом являється сім'я соціалістичного права, котру формують країни, що раніше належали до романо-германськї правової системи, однак після входження в соціалістичний табір їх правові системи значно змінилися, хоча деякі конструкції й залишилися незмінними. Основні риси соціалістичної правової системи - превалювання публічного права над приватним та спрямованість правових норм на побудування нового економічного ладу, в якому не буде ні держави, ні права. Зародилася дана правова система в СРСР після революції 1917 року і розповсюдилася на інші соціалістичні країни.
Зрозуміло, що сьогодні, після розпаду СРСР, в значній мірі дана правова сім' втратила свою актуальність і більшістю вчених-компаративістів вже не виділяється як окремий тип правових систем.
Окрім основних сімей правових систем, Рене Давид виокремлює також інші правові системи, котрі дехто може вважати архаїчними пережитками, які невдовзі відійдуть в минуле, однак французький вчений вважає дану думку комплексом переваги і зауважує на самобутності мусульманського, індуїстського, іудейського, далекосхідного права, а також права Чорної Африки і Мадагаскара. Всі ці правові системи засновані на релігійних та культурних особливостях різних регіонів Землі. Деякі правові системи (мусульманська, індуїстська, іудейська) керуються лише релігійними нормами та догмами, а інші (японська, китайська - тобто далекосхідні; а також африканська) взагалі ставлять під сумнів необхідність існування права як такого, вважаючи основою регулювання суспільних відносин або прагнення досягти природної гармонії (Далекий Схід), або єдність суспільної групи (Чорна Африка та Мадагаскар).       




Категорія: Порівняльне право | Додав: Shnaps (27.09.2009) | Автор: Корнелій Шнапс
Переглядів: 8638 | Коментарі: 11 | Теги: правова сім'я, порівняльне право, компаративістика, правова система, Рене Давид | Рейтинг: 1.0/1 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Сб, 11.01.2025, 14:06
Вітаю Вас Гість

Форма входу

Категорії розділу

Цивільне право [2]
Трудове право [1]
Земельне право [2]
Житлове право [1]
Порівняльне право [1]

Пошук

Наше опитування

Як Ви потрапили на цей сайт?
Всього відповідей: 260

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0